Appointments Announced by Governor Asa Hutchinson

LITTLE ROCK – Governor Asa Hutchinson announced the following appointments:

Russell Hensley, Clinton, Reappointment to the Van Buren County Quorum Court, Justice of the Peace for District 5. The appointment expires on December 31, 2020. Replaces Gary Linn.

Justin Brazeal, Conway, to the Arkansas State Occupational Therapy Examining Committee. The appointment expires on March 1, 2023. Replaces Cathy Acre.

Mayor Paul Wellenberger, Fairfield Bay, Reappointment to the Governor’s Advisory Commission on National Service and Volunteerism. The appointment expires on February 12, 2023.

Ronald Rispoli, Russellville, Reappointment to the Arkansas Fire Protection Licensing Board. The appointment expires on April 1, 2025.

Mike Williamson, Russellville, Reappointment to the Trauma Advisory Council. The appointment expires on July 1, 2022. Replaces Keith Edmonds.

Kyle Jones, Russellville, to the Arkansas State Occupational Therapy Examining Committee. The appointment expires on March 1, 2022. Replaces Rita Qualls.

Brooke Bradford, Shirley, to the Governor’s Advisory Commission on National Service and Volunteerism. The appointment expires on February 12, 2023. New Position.

Keith Sloan, Swifton, to the Old State House Commission. The appointment expires March 19, 2023. Replaces John Roberts.

David Campbell, Timbo, Reappointment to the Stone County Quorum Court, Justice of the Peace for District 2. The appointment expires on December 31, 2020. Replaces Larry Gammill.

Adrienne Woods, Rogers, to the State Board of Education.  The appointment expires on June 30, 2026.  Replaces Chad Akron.

Drew Craft, Jonesboro, to the Liquefied Petroleum Gas Board. The appointment expires January 14, 2024. Replaces Bill DeClerk.

Jaycob McMillan, Roland, to the Advisory Committee on Petroleum Storage Tanks. The appointment expires on December 31, 2023.

James Rawls, Hampton, Reappointment to the Ouachita River Commission. The appointment expires on September 1, 2026.

Debora McGrew, Hot Springs, to the Garland County Quorum Court, Justice of the Peace for District 12. The appointment expires on December 31, 2020. Replaces Richard McGrew.

Sam Stuckey, Clarkedale, to the State Plant Board. The appointment expires on March 17, 2022.

Russell Carlisle, Jr., Fort Smith, Reappointment to the Arkansas Fire Protection Licensing Board. The appointment expires on April 1, 2025.

Jim Holub, North Little Rock, Reappointment to the Arkansas Fire Protection Licensing Board. The appointment expires on April 1, 2025.

Jerry Christie, Nashville, Reappointment to the Arkansas Beef Council. The appointment expires on March 30, 2023. Replaces Gary Patton.

Jeremy Miller, Huntsville, to the Arkansas Beef Council. The appointment expires on March 30, 2023. Replaces Gene Pharr.

Brian Reed, Jonesboro, to the Board of Visitors for the Arkansas School for Mathematics, Sciences, and the Arts. The appointment expires January 14, 2027.

Leroy Wilkerson, Pocahontas, Reappointment to the Randolph County Quorum Court, Justice of the Peace for District 1. The appointment expires on December 31, 2020. Replaces Brock Burgess.

Nick Fowler, Glenwood, to the Auctioneer’s Licensing Board. The appointment expires on April 15, 2024.

Lisa Miller, Bryant, Reappointment to the Auctioneer’s Licensing Board. The appointment expires on April 15, 2024.

David Haak, Texarkana, to the Arkansas Waterways Commission. The appointment expires January 14, 2022. Replaces Ken Cowling.

Kyle Jones, Russellville, to the Arkansas State Occupational Therapy Examining Committee. The appointment expires on March 1, 2022. Replaces Rita Qualls.

Brooke Bradford, Shirley, to the Governor’s Advisory Commission on National Service and Volunteerism. The appointment expires on February 12, 2023. New Position.

Erin Franks, Benton, to the Governor’s Advisory Commission on National Service and Volunteerism. The appointment expires on February 12, 2023. Replaces Misty Pitman.

Sam Harris, Damascus, to the Governor’s Advisory Commission on National Service and Volunteerism. The appointment expires on February 12, 2023. Replaces Clayton Sorrells.

Doyle Ray, Pine Bluff, to the Governor’s Advisory Commission on National Service and Volunteerism. The appointment expires on February 12, 2023.

Jensyn Hallett, Little Rock, Reappointment to the Minority and Women-Owned Business Advisory Committee. The appointment expires on April 30, 2025. Replaces Rudy Ortiz.

Dr. Zac Roe, Little Rock, to the Trauma Advisory Council. The appointment expires on July 1, 2022. Replaces Dr. Jonathon Palmer.

Dr. Benjamin Davis, Little Rock, to the Trauma Advisory Council. The appointment expires on July 1, 2022. Replaces Dr. Michael Pollock.

Dr. Charles Mabry, Pine Bluff, to the Trauma Advisory Council. The appointment expires on July 1, 2022.

John Gray, Nashville, to the Trauma Advisory Council. The appointment expires on July 1, 2021.

Dr. Jerrilyn Jones, Little Rock, Reappointment to the Trauma Advisory Council. The appointment expires on July 1, 2020. Replaces Janet Curry.