Governor Asa Hutchinson Announces Appointments

Governor Asa Hutchinson today announced the following appointments:

Ed Spaeth, Greenbrier, to the Arkansas Manufactured Home Commission.  Appointment expires September 1, 2023.  Replaces Dewight Mack.

Stephen Horton, Maumelle, as a Special County Judge in the County Court of Searcy County, for the case, styled Searcy County Court Case No.: CO-19-1.  Replaces Judge Jim Harness, who has disqualified himself from the case.

Steve Sutton, Marion, to the State Board of Education.  Appointment begins July 1, 2020, and expires June 30, 2027.  Replaces Diane Zook.

Dr. Beatrice Reed, Little Rock, to the State Board of Optometry.  Appointment expires April 26, 2025.  Replaces Dr. Robert Smalling.

Daryl Bassett, Little Rock, to the Board of Trustees of the Arkansas Public Employees’ Retirement System.  Appointment expires March 9, 2026.  Reappointment. 

Dennis Wiederkehr, Altus, to the Arkansas Wine Producers Council.  Appointment expires March 1, 2023.  Reappointment. 

Frank Wilson, Rison, to the Arkansas Forestry Commission.  Appointment expires January 14, 2029.  Reappointment.

Katherine Holmstrom, Little Rock, to the War Memorial Stadium Commission.  Appointment expires January 14, 2026.  Replaces Brenda Scisson.

David Mattingly, Benton, to the War Memorial Stadium Commission.  Appointment expires January 14, 2027.  Replaces Kevin Crass.

Dan York, Foreman, to the Red River Commission.  Appointment expires January 14, 2027.  Reappointment.

Dwayne Raper, Ashdown, to the Red River Commission.  Appointment expires January 14, 2026.  Reappointment.

Robert Liner, Fort Smith, to the Oil and Gas Commission.  Appointment expires February 20, 2025.  Replaces Lee Dawkins.

Frank Morledge, Forrest City, to the Oil and Gas Commission.  Appointment expires February 20, 2026.  Reappointment.

Robert Passwaters, Bryant, to the Governor’s Commission on People with Disabilities.  Appointment expires June 1, 2024.  Reappointment.

Craig Reinhardt, Little Rock, to the Governor’s Commission on People with Disabilities.  Appointment expires June 1, 2024.  Reappointment.

Sheri Rogers, Hot Springs, to the Governor’s Commission on People with Disabilities.  Appointment expires June 1, 2024.  Reappointment.

Anne Canada, Subiaco, to the Arkansas Educational Television Commission.  Appointment expires March 23, 2027.  Replaces Sammie Benjamin.

Ann Clemmer, Benton, to the Arkansas Educational Television Commission.  Appointment expires March 23, 2022.  Replaces Philip Hathcock.

Annette Herrington, Little Rock, to the Arkansas Educational Television Commission.  Appointment expires March 23, 2028.  Reappointment.